Zapowiada się atrakcyjny sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim!

Na początek zlot karawaningowy, później S16 Festival, Moto-Brzeg. Przez całe lato regaty, imprezy sportowe i dużo znakomitej, różnorodnej muzyki. Znowu swój azyl znajdą tu zarówno amatorzy aktywnego wypoczynku, jak i leniuchowania, plażingu i tzw. „nicnierobienia” w pięknych okolicznościach przyrody. Tylko pogody nie będziemy w stanie zapewnić. To będzie atrakcyjny sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim!

Na przyjęcie plażowiczów, żeglarzy, nurków, wędkarzy i każdego, kto będzie miał ochotę wybrać się nad nasze urokliwe jezioro, czeka prawie 500 hektarów wody pierwszej klasy czystości oraz około 2,5 kilometra złotej plaży, Marina, punkty gastronomiczne.

Nim ruszył sezon zadbano o uprzątnięcie miejsc plażowania i dowiezienie czystego piachu. Za sprzątanie plaży i terenów wokół odpowiadać będzie Firma KBU, co jednak nie zwalania plażowiczów z dbania o zachowanie czystości.  Poprawione zostały już ławki, naprawione i zakonserwowane schody - zejścia na plażę.  Zadbano też o dodatkowe miejsca, gdzie można zaparkować i przypiąć rowery. By nikt nie musiał biegać po krzakach w poszukiwaniu ustronnego miejsca ustawiono już 12 toi toi. Na czas wakacji liczba kabin się podwoi.

W lewo, w prawo i za ile?

Mamy dobre wieści dla zmotoryzowanych plażowiczów, dla tych wszystkich którzy nad Jezioro Tarnobrzeskie przybywają na czterech, lub dwóch, innych niż rowerowe, kołach. Opłaty za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie pozostaną na poziomie ubiegłorocznym, bez zmian. Tak więc, dla przypomnienia:

-  samochód - jednorazowy wjazd  6 zł, karnet miesięczny 50 zł;

- jednoślad - jednorazowy wjazd 3 zł, karnet miesięczny 25 zł.

Na bezpłatny wjazd na jeziorowy parking liczyć mogą jedynie osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową dla niepełnosprawnych. Opłaty obowiązywać zaczną od początku sezonu, z małym odstępstwem. Jeziorowy sezon rusza 1 maja, jednak prezydent miasta zapraszając do Tarnobrzega na długi majowy weekend zdecydował o zniesieniu na ten czas opłaty wjazdowej. Z ponoszeniem opłat liczyć trzeba się będzie dopiero od 4 maja.

Bez zmian w porównaniu rokiem ubiegłym pozostanie też organizacja ruchu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Na teren jeziora będzie można wjechać tylko głównym wjazdem przy palmach. Na całej długości plaż obowiązywał będzie ruch jednostronny - od głównego wjazdu w lewo, w kierunku miasta do wyjazdu przy tzw. Kamie, oraz od głównego wjazdu w prawo, w stronę Nagnajowa do wyjazdu przy schronisku dla zwierząt.

 By oszczędzić sobie nerwów z szukaniem miejsca do zaparkowania warto skorzystać z usług komunikacji miejskiej. Działająca w tej branży w Tarnobrzegu firma POLKAR zapowiada uruchomienie na czas wakacji linii nr 6 kursującej z miasta nad jezioro. Niezależnie od tego, zarówno gmina Tarnobrzeg, jak i miasto Sandomierz prowadzą rozmowy zmierzające do wyłonienia przewoźnika, który podejmie się zorganizowania kursów na trasie Sandomierz - Jezioro Tarnobrzeskie.

Atrakcyjnie i bezpiecznie

Czysta woda, długa plaża, czego jeszcze do szczęścia potrzeba… Gwarantujemy, będzie coś zarówno dla amatorów aktywnego wypoczynku, dla sprawionych mocnych wrażeń, ale też pięknych doznań. W sezonie zaplanowano moc sportowych zmagań na wodzie i na lądzie. Będą regaty, imprezy biegowe, w tym maraton, marsze nordic walking, a co weekend zapraszamy na fitness na plaży. Dla spragnionych mocnych wrażeń kolejny sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim rozpoczyna najdłuższa w kraju tyrolka – zjazd linowy o 520 metrach długości, z różnicą poziomów sięgającą 20 metrów, pozwalającą osiągnąć prędkość ponad 70 km na godzinę! Ciekawą propozycją szaleństw jeziorowych, podobnie jak przed rokiem, będzie blobbing.

Dużo będzie się działo także muzycznie. Wakacje rozpoczniemy od mocnych bitów. Już pierwsze doniesienia o planowanej w dniach 8-9 lipca imprezie hip-hopowej spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem. W dniach 23-24 lipca nad jeziorem podczas debiutującego w tym roku S16 – Festiwalu Siarki, Ognia i Bębnów zagrają żywioły, a muzycznie królował będzie jazz na światowym poziomie. Leszek Możdżer zagwarantuje najwyższą jakość. Kolejną nowością w kalendarzu jeziorowych imprez będzie pożegnanie wakacji w klimatach rockowo-szantowych. Pod jedną banderą jako „Moto-Brzeg” zaserwujemy podwójne wydarzenie: Moto-Zlot i  ogólnopolski festiwal szantowy „Nowy Brzeg, Nowa Fala”.

Planowane na ten sezon imprezy z pewnością przyciągną nad Jezioro Tarnobrzeskie tysiące osób. Już sama możliwość wypoczynku nad wodą działa jak magnes. Jak pokazały minione sezony, w upalne weekendy padają rekordy ilości osób wypoczywających nad Jeziorem. To, czy ten sezon dla wszystkich będzie bezpieczny, zależy przede wszystkim od zdrowego rozsądku osób korzystających z kąpieliska. Nie oznacza to, że w tym roku zabraknie ratowników. Już od początku sezonu, czyli od 1 maja, chociaż temperatura wody jeszcze nie skłania do zażywania kąpieli,  każdego dnia w bazie ratowniczej będzie dyżurny ratownik. W okresie wakacji prócz dyżurującego w bazie, na każdym z dwu wyznaczony do kąpieli miejsc nad bezpieczeństwem czuwać będzie przynajmniej po dwóch ratowników. Wszystkie osoby zatrudniane przez MOSiR jako ratownicy mają uprawnienia zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających nad wodą.