Krótko o Jeziorze Tarnobrzeskim

Nikt na świecie wcześniej tego nie dokonał. Zabezpieczenie wyrobiska po kopalni siarki przez budowę rekreacyjnego zbiornika wodnego było planem pionierskim, wybitnym osiągnięciem polskiej inżynierii. Powstał duży akwen o unikatowych walorach turystycznych.

Kiedy w 2010 roku otwarto akwen diametralnie zmieniło się oblicze Tarnobrzega. Miasto poprzemysłowe stało się nagle znaczącym ośrodkiem turystycznym odwiedzanym przez tysiące podróżnych. Zbiornik ma 455 ha powierzchni wody, która osiąga 42 metry głębokości. Posiada przede wszystkim doskonałe warunki do wszelkich aktywności wodnych: pływania, żeglarstwa, surfingu, nurkowania, łowienia ryb itp. Specjalnie do takich celów został zaprojektowany i wykonany. To największy w Polsce sztuczny akwen, wykorzystywany wyłącznie w celach rekreacyjnych, turystycznych i sportowych.

Inwestycja wyjątkowa na światową skalę. Była bowiem planem pionierskim, gdyż nikt wcześniej podobnej nie zrealizował. Kosztowała 1,54 miliarda złotych, pochodzących wyłącznie z budżetu państwa. Powstał jeden z największych akwenów wodnych w południowej części kraju, określany jako „cud ekologii”. W planach jest cały kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny, a może i kurort wykorzystujący lecznicze właściwości wód siarczkowych, które tu występują.

Jezioro jest najmłodszym i największym w Polsce zbiornikiem wodnym powstałym w wyrobisku pogórniczym kopalni odkrywkowej. To co zwraca uwagę to krystaliczne przejrzysta woda posiadająca pierwszą klasę czystości. Nawet do samego dna dociera światło słoneczne i nie ma potrzeby używania przez nurków latarki.

Patrząc w dal, zobaczymy najdłuższą w południowej Polsce piaszczysta plażę o długości 3,2 km, z łagodnym, wyprofilowanym zejściem. Woda w jeziorze osiąga nawet 28 st. C. Rekordowo w jednym dniu na plaży przebywało ponad 18 tys osób !

Dla żeglarzy, surferów to obiekt na którym odbywają się regaty we wszystkich klasach. Korzystny mikroklimat powoduje, że wiatry są mocne, niezakłócone, a fala osiąga jeden metr przy prędkości wiatru 15 m/s.

Wędkarzy przyciągają okazałe okazy drapieżników: stada okoni, ponadmetrowych szczupaków, sandaczy i sumów.  Bezludna wyspa, stanowi krajobrazową atrakcję jeziora. Zjedziemy na nią  najdłuższym w Polsce zjazdem linowym o długości 520 metrów.

Centrum ośrodka turystycznego pełni Marina Tarnobrzeg. To obiekt wielofunkcyjny, całoroczny z 34 miejscami noclegowymi i przystanią żeglarską.  W sezonie nad wodę przenosi się życie kulturalne i sportowe miasta.  Przez cały rok odbywa się szereg imprez cyklicznych i okolicznościowych takich jak regaty, festiwale, koncerty, zloty, biegi, zawody sportowe, wycieczki krajoznawcze, morsowanie, wybory miss itp.

Zimą w wodzie  spotkamy licznych pasjonatów zimnych kąpieli, którzy pobili tu nawet rekord Guinnessa w tej zabawie. 

Łatwa dostępność, doskonała widoczność z głównych szlaków tranzytowych, powoduje, że zatrzymuje się tu również wielu przypadkowych podróżnych. Zbiornik położony jest tylko 4 km od centrum miasta, co przyciąga tłumy spacerowiczów i rowerzystów. W najbliższych latach gmina Tarnobrzeg zainwestuje kilkadziesiąt milionów złotych w zagospodarowanie swojego jeziora., które zostało objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ma to na celu przyciągnięcie inwestorów, którzy rozpoczną działalność gospodarczą. Warto nadmienić, że po sąsiedzku funkcjonuje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. To też świetny przykład jak można połączyć przemysł z turystyką i przyrodą.

Zadowoleni są także przyrodnicy. Akwen stał się cennym siedliskiem ryb i ptaków wodnych, również gatunków morskich. Przepływająca obok Wisła, (zaledwie 100 m od Jeziora Tarnobrzeskiego), jest w tym miejscu obszarem ochronnym w ramach programu Natura 2000. Występują tu rzadkie i zagrożone gatunki roślin i zwierząt. To ważny korytarz ekologiczny nie tylko w skali Polski ale i Europy.

Takie właśnie jest Jezioro Tarnobrzeskie, które ciągle się rozwija !

 

Parametry techniczne Jeziora Tarnobrzeskiego
 
Powierzchnia lustra wody – 455 ha
Pojemność całkowita 111,2 mln m3
Rzędna maksymalna piętrzenia 146 m.n.p.m.
Kąt nachylenia brzegu – 5-12 stopni.
Maksymalna długość akwenu w linii prostej – 3 km
Długość linii brzegowej – 10 km
Długość drogi opaskowej - 14 km
Głębokość maksymalna – 42 m (czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce)
Długość plaży – 3,2 km
Powierzchnia wyspy - 9 ha
Długość brzegu dostępna dla wędkarzy w sezonie letnim -  ok  6 km (poza sezonem cały  brzeg)
Długość kanału wlotowego – 1,5 km
Długość kanału wylotowego – 2,2  km
Parametry techniczne Jeziora Tarnobrzeskiego
 
Powierzchnia lustra wody – 455 ha
Pojemność całkowita 111,2 mln m3
Rzędna maksymalna piętrzenia 146 m.n.p.m.
Kąt nachylenia brzegu – 5-12 stopni.
Maksymalna długość akwenu w linii prostej – 3 km
Długość linii brzegowej – 10 km
Długość drogi opaskowej - 14 km
Głębokość maksymalna – 42 m (czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce)
Długość plaży – 3,2 km
Powierzchnia wyspy - 9 ha
Długość brzegu dostępna dla wędkarzy w sezonie letnim -  ok  6 km (poza sezonem cały brzeg)
Długość kanału wlotowego – 1,5 km
Długość kanału wylotowego – 2,2  km