Obiekty rekreacyjne i atrakcje nad Jeziorem Tarnobrzeskim

 • Plaża
 
Najdłuższa śródlądowa piaszczysta plaża w Polsce o długości 3,2 km z wyprofilowanym zejściem do wody. Schodzi się na nią z wyższego o 2 metry poziomu brzegu po schodkach rozmieszczonych co 100 metrów. Organizacyjnie podzielona jest na dwie równe części:  A – na lewo od wjazdu z ul. Wisłostrada do kanału wylotowego w kierunku osiedla Miechocin. Druga cześć oznaczona jest literką „B” i rozciąga się  na prawo od wjazdu w kierunku strefy przemysłowej w Machowie i sięga aż do bazy nurkowej. W centrum  znajdują się bazy Policji, WOPR i MOSiRu oraz taras widokowy. 
 
 • Strefa zielona
 
Między  plażą a  drogą opaskową (ul. Żeglarską, Plażowa, Kajakowa) przebiega trawiasty pas zieleni położony już na wyższym poziomie brzegu.  W jego ciągu można również leżakować tak samo jak na plaży a dodatkowo usiąść na  ławeczkach, skorzystać z oferty gastronomicznej oraz grillować w kilku wyznaczonych miejscach.  Do stojaków można przypiąć rower i skorzystać z  przenośnej toalety. Jest też wydzielona strefa dla psów w pobliżu bazy nurkowej.  
 
 • Kąpielisko
 
Z części brzegu wyodrębnione są dwa kąpieliska (na plaży A i drugie na plaży B). Składają się one z trzech wydzielonych stref:
 
- brodzika o głębokości do 0,4 m oznaczonego białymi bojkami i ograniczonego siatką 
- dla osób nieumiejących pływać o głębokości do 1,20 m oznaczonego bojkami (pływami) czerwonymi,
- dla osób umiejących pływać o głębokości do 4,00 m oznaczony bojkami (pływami) koloru żółtego.
 
Kąpielisko jest czynne w godzinach od 10:00 do 18:00, gdy jest wywieszona biała flaga. 
 
 • Keja i slip
 
Przy kei zlokalizowanej przy Marinie jest miejsce do cumowania dla 40 jednostek pływających. Obok kei umiejscowiony jest miejsce do slipowania łodzi.  
 
 • Wypożyczalnie sprzętu
 
W sezonie działa  kilka wypożyczalni sprzętu pływającego. Wypożyczalnia Mariny Tarnobrzeg dysponuje  omegami i  puckami . Pozostałe udostępniają głównie kajaki, rowerki wodne i deski surfingowe. 
 
 • Place zabaw
 
Obok placu zabaw dla dzieci działającego na terenie Mariny w roku 2016  powstanie drugi. Zostanie umiejscowiony  przy końcu plaży „B”, w okolicy bazy nurkowej.
 
 • Boiska do siatkówki
 
Nad jeziorem tarnobrzeskim zlokalizowane są dwa boiska do siatkówki plażowej. Pierwsze obok ośrodka rekreacyjnego „Kama” a drugie  przed laskiem pod koniec plaży „B”.
 
 • Tyrolka
 
Najdłuższa w Polsce tyrolka mierzy aż 520 metrów, a różnica poziomów wynosi 20 metrów. Pozwala to uzyskać prędkość zjazdu do 60 km/h. Zjazd linowy w jednej trzeciej przebiega nad wodą, obok wyspy, co niewątpliwie zwiększa doznania wizualne. Cena jednego zjazdu wynosi 30 zł, wraz  busem powrotnym  na miejsce startu. Dzięki zastosowaniu dwóch lin, możliwy jest zjazd równoległy.
 
 
Film użytkownika cruxwall z portalu www.youtube.com
 
 
 
 
 • Blob Jump
 
Blob Jumping to sport w którym jedna osoba siada na jednym końcu wielkiej „torby”, wypełnionej powietrzem i czeka aż dwóch albo trzech skoczków stojących na podwyższonej platformie spadnie na drugi koniec, katapultując śmiałka wysoko do góry. Później oczywiście następuje wielki plusk i wystrzelona osoba kończy swój skok w wodzie. W tym kto wyżej wyskoczy organizowane są zawody. 
 
Film użytkownika Zedinho z portalu www.youtube.com
 
 
 
 • Kabała II
 
Na posiarkowym akwenie można się również otrzeć o legendę polskiego żeglarstwa. W 2015 roku, po 50 latach od zbudowania, odrestaurowany został jeden z pierwszych w Polsce kabinowych jachtów żaglowych. Nazwano go „Kabała II” i swoje drugie życie otrzymał dzięki wysiłkom miejscowych pasjonatów żeglarstwa Stanisława Mikruta i Jakuba Żarnowskiego oraz współpracy kilku instytucji:  Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu oraz Samorządowi Studenckiemu tejże szkoły. 
 
 • Łódka ze szklanym dnem
 
„Słoneczny wędrowiec” to specjalna jednostka, która  pozwala oglądać wszystko to co znajduje się pod łodzią przez  umieszczenie w pokładzie trzech okrągłych okien (o średnicy 0,8 m każde). Zobaczymy bogactwo ukryte pod powierzchnią wody tj. faunę i florę wodną oraz wszelkie inne skarby.  Znana również z tego, że to na niej Artur Andrus nagrywał „Ilustrowany przewodnik po Galicji” emitowany w Telewizji Polskiej i zachwycał się urokami  machowskiego zbiornika. 
 
 • Łowisko
Jezioro Tarnobrzeskie jest jednym z największych i najatrakcyjniejszych łowisk w regionie. Łowienie odbywa się na terenie całego akwenu (10 km linii brzegowej) z zastrzeżeniem, że w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia każdego roku wyłącza się z wędkowania teren przeznaczony na kąpielisko (3,2 km). Ponadto wyłącza się z wędkowania teren wokół stanicy kajakarskiej, bazy nurków oraz bazy WOPR-u. 
 
Wędkować można cały rok, zarówno z brzegu jak i ze środków pływających wyposażonych w napęd wiosłowy lub silnik elektryczny, w odległości do 200 m od brzegu. Prawo do wędkowania ze środków pływających daje wykupienie dodatkowej składki na środki pływające. Łódź winna być odpowiednio oznakowana. Dominuje duży Szczupak (metrówki) i Karaś(1,5-2 kg).  Ponadto najwięcej jest następujących gatunków:  Leszcz, Okoń, Płoć. Szczegółów dowiemy się w Okręgowym Związku Żeglarskim w Tarnobrzegu który opiekuje się łowiskiem.