Podmioty działające nad Jeziorem Tarnobrzeskim

  • Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg

Organizacja zrzeszająca żeglarzy z regionu prowadząca szeroką działalnośc szkoleniową dla dzieci jak i osób dorosłych. Organizator regat, rejsów śródlądowych i morskich, a także tematycznych wydarzeń kulturalnych.

http://www.kotwica.tarnobrzeg.pl/

 

  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Alfreda Freyera w Tarnobrzegu 
 
Podmiot pełniący funkcję administratora nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Zajmuje się egzekwowaniem regulaminu porządkowego, kąpieliska, strefy dla zwierząt. Dba przede wszystkim o bezpieczeństwo, organizację ruchu, utrzymanie czystości, informację turystyczną oraz pobiera opłaty za wjazd na teren obiektu. Jest również organizatorem kilkudziesięciu imprez nad akwenem przez cały rok.  
 
 
  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Tarnobrzegu
 
Dba o bezpieczeństwo na akwenie. Przez minione sezony uratowali setki osób. Dzięki wysiłkom ratowników oraz pozostałych służb i całego środowiska wodniackiego można uznać, że Jezioro Tarnobrzeskie jest najbezpieczniejsze w Polsce. 
 
 
  • Policja 
 
Miejscowi stróże prawa wspierani posiłkami z Rzeszowa dysponują dwiema łodziami, quadami.  Mają radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego takie jak: rzutki ratunkowe, pasy ratownicze, boje ratownicze, liny asekuracyjne oraz kamizelki asekuracyjne. Funkcjonariusze przeszkoleni są w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający uprawnienia ratowników wodnych.
 
  • Baza nurkowa Ligi Obrony Kraju  
 
W maju 2012 roku powstała Baza Machów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, która jest jedyną w Polsce Bazą Nurkową Ligi Obrony Kraju. Korzystają z niej trzy kluby nurkowe z woj. podkarpackiego:  Octopus z Tarnobrzega, Frogmen i Barakuda ze Stalowej Woli oraz Himera z Mielca. W wodzie na głębokości 5 i 7 metrów zatopione są specjalne platformy, które wykorzystuje się podczas szkoleń nurkowych, a także żaglówka, motorówka oraz jacht (na 18 metrach). Na dnie dodatkowo również różne pozostałości po kopalni. Dzięki dużej przejrzystości wody dociera tam światło słoneczne i nie ma potrzeby korzystania z latarki. W bazie można wypożyczyć sprzęt i naładować butlę.  
 
 
  • Klub kajakowy Jezioro Tarnobrzeg
 
Celem klubu jest upowszechnianie, popularyzacja i rozwój kultury fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju wszystkich form sportu kajakowego, na terenie miasta Tarnobrzega, w tym wśród dzieci i młodzieży. Prowadzi stałą i nieodpłatną działalność szkoleniową i wychowawczą. Organizuje zawody sportowe i imprezy turystyczno-rekreacyjne. 
 
 
 
  • Bodymors, Machów Mors
 
Niemal od powstania jeziora działają grupy miłośników kąpieli w lodowatej wodzie. W sumie kilkadziesiąt osób nawet kilka razy w tygodniu wchodzi zimą do wody. Pobili rekord Guinessa w jednoczesnym morsowaniu. Często wyjeżdżają w różne regiony Polski, w tym na coroczny Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. Czasami przepływają wpław również pobliską Wisłę.   
 
 
  • Polski Związek Wędkarski
 
Gmina Tarnobrzeg przekazała Okręgowi Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu Jezioro Tarnobrzeskie w celu prowadzenia racjonalnej gospodarki rybacko-wędkarskiej. Wędkować można przez cały rok, zarówno z brzegu jak i ze środków pływających wyposażonych w napęd wiosłowy lub silnik elektryczny, w odległości do 200 m od brzegu. Łowienie odbywa się na terenie całego akwenu (10 km linii brzegowej). Jednak w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia każdego roku wyłącza się  teren przeznaczony na kąpielisko (3,2 km). Ponadto nie wędkuje się  wokół stanicy kajakarskiej, bazy nurków oraz bazy WOPR-u. 
 
 
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Karabela
 
W  sąsiedztwie zbiornika znajduje się teren Ośrodka Szkoleniowo- Rekreacyjnego P.W. Karabela, obejmujący teren o pow. 6,4 ha. Są tam obiekty rekreacyjne w postaci 11 domków letniskowych, ścieżki sprawnościowe oraz miejsca do urządzania imprez plenerowych (ognisko) itp.
 
  • Okręgowy Związek Żeglarski w Tarnobrzegu 
 
Organizuje szkolenia, egzaminy zawodników i instruktorów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, działa na rzecz rozwoju żeglarstwa regatowego,  integracji środowiska, współpracuje z sędziami sportowymi Polskiego Związku Żeglarskiego.